
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 80 |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 50 MHz |
| Interface | CAN, EBI/EMI, I²C, IrDA, SCI, SPI |
| Memory Size | 128 kb |
| Memory Type | EEPROM, FLASH |
| Number of I/Os | 59 |
| Oscillator Type | External |
| Peripherals | I²C, LVD, POR, PWM, WDT |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 3.13 V |
| Max Frequency | 50 MHz |
| RAM Size | 12 kB |
| Data Bus Width | 16 bit |
| Number of Programmable I/O | 59 |
| Number of Timers/Counters | 25 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tray |
| Core Architecture(core/core processor) | HCS12X |
| Max Clock Frequency | 50 MHz |
Stock: 106
Distributors
pcbx
Unit Price$11.48341
Ext.Price$11.48341
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $11.48341 | $11.48341 |
| 10 | $8.58007 | $85.80070 |
| 25 | $7.99787 | $199.94675 |
| 50 | $7.75701 | $387.85050 |
| 100 | $7.52341 | $752.34100 |
| 300 | $7.29683 | $2189.04900 |
